نقاط مشترک ما چه ها هستند؟

روزی دوستی به من گفت؛ اگر نماز نخوانم ، صحبت هایی که بقیه می کنند را نکنم، کاری که بقیه انجام می دهند را انجام ندهم و همانطور که بقیه فکر می کنند فکر نکنم از جامعه و خانواده طرد و تنها می شوم. این گفتگو در ذهن من سوالی را به وجود آورد، اینکه نقاط مشترک چه ها هستند؟

در جستجویی که من باب این سوال داشتم به نتایج جالبی رسیدم، اینکه در قرآن که کتاب مقدس مردم این منطقه است هم همچنین پندهایی به مردم داده و حتی خدا هم از دگر اندیش ها خوشش نمی آید:

آیه ۱۰۵ سوره بقره : خداوند کافران و مشرکان را دوست نمی دارد.

آیه ۳۱ آل عمران : مومنان نباید کافران را به جای مومنان به دوستی بگیرند و هرکه چنین کند، در هیچ چیز او را از دوستی خدا بهره ای نیست.

آیه ۱۱۹ آل عمران و آیه ۸۹نسا و . . .

همچنین متوجه شدم قرآن نقطه اشتراک را ایمان تعریف کرده است و بقیه مشترکات مانند فرهنگ فقط در صورتی که اسلامی باشد یا تداخلی با سنت اسلامی نداشته باشد قابل قبول هستند. در این میان بعضی پدر و مادرها رابطه خودشان با فرزندانشان را کمرنگ می کنند، برادران و خواهران هم همینطور چون می خواهند از دستورات خدا سرپیچی نکنند تا از آنها ناراحت نشود. در این میان بعضی ها حتی احترامی به انسان به عنوان یک موجود زنده هم قائل نیستند.خیلی ها در دعاهای خود برای نجات از ویروس کرونا از کلمه نجات مسلمانان استفاده می کنند و نه نجات انسان ها. برایشان اخبار حوزه کشورهای مسلمان مهم است و نه بقیه انسان ها، کشته شدگان مسلمانان برایشان مهم و بقیه نه. خلاصه که فرد محوری و جامعه محوری در میان این افراد بسیار زیاد رشد یافته است برای همین توان پذیرش هیچ فرهنگ و تفکر دیگری را ندارند چون فکر می کنند حق با آنهاست و بقیه در اشتباه هستند.

اما چگونه می توان این فضای دوقطبی را کمرنگ کرد؟

با گفتگو درباره این موضوع می شود این فضای دوقطبی و رادیکال را کمرنگ کرد، توان پذیرش عقاید متفاوت بالا خواهد رفت، می شود کشورهای دموکراتیک را مثال زد، کشورهای سکولار مسلمان را تا برایشان موضوع روشن تر شود، همچنین حق حیات و زندگی بقیه انسان ها و موجودات را که ارزش همه باهم برابر است. صحبت درباره فرهنگ های متفاوت تا بفهمند آنها بهترین نیستند بلکه قسمی از مجموعه بزرگ ساکنان کره زمین هستند.

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

یک وبسایت یا وبلاگ در WordPress.com بسازید قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: