حاشیه نشینی و اعتراضات در بلوچستان

در جریان انقلاب اسلامی ما با یک سری حاشیه نشین شهری طرف بودیم که هیچ ایدئولوژی نداشتن، سربازهایی که می تونستین کنترلشون کنین و بهشون فلسفه تاریخ بدین و مساجد توانستند این حاشیه شهری ها رو ساماندهی کنن و به عنوان نیرو ازشون استفاده کنن.

هم اکنون این حاشیه نشین های شهری در شهرهای بزرگ آگاه شدند و با جریان مسجد کمتر همسو هستند، اما در بلوچستان همان اتفاق چهل و چهار سال قبل در حال بازتولید شدن است، بلوچستان هم از لحاظ جغرافیایی در حاشیه است و هم از لحاظ رشد و بلوغ فکری، اکثریت جامعه توده هستند و اکثریت تحصیل کردگان اتمیزه (به فکر منافع خود) و درصد خیلی کمی شهروند، برای همین دنباله روی در جریانات اعتراضی دیده می شود و کمتر کسی دارد فکر می کند.

رهبران مذهبی با اینکه همه پل های پشت سر خودشان با حکومت وقت را خراب کرده اند (با درخواست رفراندوم) ولی هنوز دربین آنها گفتگویی وجود ندارد که به قوانینی ختم شود تا در حکومت آینده ارائه و تصویب و اجرا شوند. حتی در بین نخبگان جامعه بلوچستان هم شاهد گفتگویی نیستیم به جز گروهی در نگارخانه سراوان (snca.ir) . در صحبت های رهبرام مذهبی حتی لغو حکم اعدام شنیده نمی شود و از جمله (بی رویه اعدام نکنید) استفاده می کنند که به معنای قبولی اعدام در پیش فرض است.

حتی شعارهایی که توده ها سر می دهند درباره عدالت خواهی است و نه آزادی. در شعارها اساس حکومت انقلاب اسلامی را زیر سوال نمی برند، بلکه به صورت شخصی برخورد می کنند و شعارها حاوی نام یک شخص یا ارگان است، این نشان می دهد فهم درستی از سیاستی که باید در آن مشارکت داشته باشند هم ندارند و آینده نگری آنها محدود است و چشم به رهبرانشان دارند (رهبران مذهبی) که این خود نمایانگر این است که هنوز این جامعه دموکراتیک فکر نمی کند، حتی رهبران مذهبی آنها هم .

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

یک وبسایت یا وبلاگ در WordPress.com بسازید قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: