برسی منطق کتاب و استدلال نویسنده

منطق یک کتاب (یا مقاله) را برسی و تحلیل کنیم؟

هدف اصلی این کتاب این است که :(هدف نویسنده از نوشتن کتاب را بیان کنید)

پرسش کلیدی که نویسنده می خواهد بدان بپردازد این است که (سعی کنید بفهمید پرسش کلیدی به هنگام نگارش کتاب در ذهن نویسنده چه بوده است)

مهم ترین اطلاعاتی که در این کتاب عرضه شده اند اینها هستند: (سعی کنید از واقعیت ها، تجربه ها و داده هایی که نویسنده برای پشتیبانی نتیجه اش به کار برده سر در بیاورید).

مهم ترین نتیجه ها در این کتاب اینها هستند: (نتیجه های کلیدی که نویسنده به آنها رسیده و در کتاب عرضه کرده را بنویسید)

مفهوم های کلیدی که باید در این کتاب بفهمیم یا مقصود نویسنده از این مفهوم ها، اینها هستند:( ببیندی مهم ترین انگاره هایی که برای فهم سیر استدلالی نویسنده باید بفهمید کدامند)

اصلی ترین انگاشته های زیرین نویسنده در اندیشیدنش اینها هستند : (ببینید نویسنده چه چیزهایی را مسلم گرفته است که احتمالا می توان در آنها تردید افکنی کرد )

اگر این استدلال را جدی بگیریم، این نتیجه ها و پیامدها را خواهد داشت ()

جدی نگرفتن این استدلال  این برآیند ها را خواهد داشت

اصلی ترین نظرگاه های عرضه شده در این مقاله اینها هستند (نگاه نویسنده به چه چیزی است و آن را چگونه می نگرد؟)

چگونه استدلال نویسنده را برسی کنیم ؟

هدف استدلال کننده چیست؟ آیا هدفش را توانسته واضح بیان کند؟ آیا بر اساس متن می توان فهمید هدف استدلالش چیست؟ آیا هدفش موجه است؟ آیا پرسش مورد بحث به خوبی بیان شده است؟ آیا واضح و غیر متعصبانه است؟ آیا شیوه بیان پرسش به نحوی هست که پیچیدگی های موضوع مورد بحث را نشان دهد؟ آیا پرسش و هدف ربط و مناسبت مستقیمی با یکدیگر دارند؟ آیا شواهد، تجربه ها یا اطلاعاتی که نویسنده عرضه کرده مناسبت دارند؟ آیا اطلاعات عرضه شده برای این موضوع حیاتی اند؟ آیا اطلاعات عرضه شده درست اند؟ آیا نویسنده به پیچیدگی های موضوع توجه دارد؟ آیا نویسنده سعی کرده است، به هنگام ضرورت، به مفهوم ها وضوح ببخشد؟ آیا شیوه استفاده از مفهوم ها موجه است؟ آیا نویسنده به مطالبی که مسلم گرفته، حساس بوده است؟ (یعنی اگر تردید افکنی در آنها معقول باشد، توجه داشته است؟) آیا نویسنده در جاهایی که به مسلم هایی اشاره کرده است، به مشکلاتی که ممکن است این مسلمات داشته باشند هم پرداخته یا نه از کنار آنها عبور کرده است؟ آیا نویسنده سیر استدلالی ای عرضه می کند که به خوبی توضیح دهد نتیجه های اصلی او چگونه به دست آمده اند؟ آیا نویسنده به استدلال ها یا نظرگاه های دیگر که مناسبت دارند حساسیت نشان داده است؟ آیا به انتقادهایی که ممکن است بر اساس نظرگاه های مناسبت دار دیگر مطرح شوند توجه دارد و به آنها پاسخ می دهد؟ آیا نویسنده به برآیندها و پیامدهای دیدگاه هایی که اتخاذ می کند حساسیت نشان می دهد؟

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

یک وبسایت یا وبلاگ در WordPress.com بسازید قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: