تغییر محور تفکر چگونه باعث پیشرفت ما و دگرگونی جهان اطرافمان می شود؟

محور تفکر می تواند دو چیز باشد: بهره‌مندی از ذخایر حفظی یا اتکا به توانایی خلاق تفکر

در جامعه کنونی ما تفکر در واقع به یاد آوردن است؛ یعنی استفاده از ذخایر حفظی یا از بر شده (مانند: قصه، شعر، ضرب المثل و پند های حکمت آموز) برایمان حکم فکر کردن را دارد. می توانید این موضوع را در گفتگوهای روزانه افراد باهم مشاهده کنید. دلیل عقب افتادگی تکنولوژیک و ایدئولوژیک ما از دیگرجوامع جهان، همین محور تفکر اشتباهمان است.

سنت شفاهی نقش بسزایی در این شیوه به اصطلاح تفکر در میان مردم ما دارد، چون در گذشته دانسته‌ها سینه به سینه منتقل می شده اند، امروزه ما هنوز فکر می کنیم که اگر یک کتاب شعر یا فرمول های فیزیک را از حفظ باشیم، خیلی خفن هستیم، نظام آموزشی ما هم هنوز اینگونه فکر می کند،در صورتی که اینطور نیست.

با ازبر کردن کردن یک مطلب، ما فقط همان مطلب را زنده می کنیم و در واقع چیزی نو نمی آفرینیم، به این فکر کنید که در گفتگوها از شعرها و جملاتی که خودتان نوشته یا به آنها رسیده اید استفاده کنید نه از اشعار سعدی و حافظ. یا یک فرمول جدید فیزیکی را خودتان کشف کنید. اگر اینگونه می بود ما الان در جایی که هستیم نبودیم و از نظر تکنولوژیک و ایدئولوژیک غنی بودیم.

وقتی که تفکر از بستر حفظیات خارج ‌شود، سادگی خود را از دست می‌دهد، موشکاف و پویا می‌شود و مانند آبی که از بستر خارج شده باشد، پیوسته در جستجوی ماجراهای جدید می رود، همیشه در تکاپو و جستجو است؛ جویای هر علت و پویای هر مسئله می شود و به همین دلیل غنی، گرانمایه، عمیق و رنگارنگ می شود. برای تفکری که در جستجوی چیزهای نو است، حرکت، تحول و دگرگونی اساس حیات است؛ هر نکته ای جالب توجه و هر چیزی کشف شدنی و هر مسئله مطرح شدنی است. تفکری که در جستجو است کلیه مراحل تاریخ را طی می‌کند و آرام و قرار نمی شناسد، می پوید و می جوید و همه چیز برایش مهم هستند واز نظر بازی و تماشای صرف بیزار است. تفکر جوینده دلیر است و از جهش نمی‌ترسد و هموار بی گدار به آب می زنند و پایبند چیزی نیست. پایبند چیزی نبودن یعنی آزاد بودن، آزاد بودن از قید سنت ها. تفکر آزاد بی باک است، زیرا خواستار جهش است و از سقوط بیم ندارد. و هر سقوط آغاز جهشی دیگر است.

عارف خدابنده / فروردین ۱۳۹۹

http://arefkhodabandeh.ir

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

یک وبسایت یا وبلاگ در WordPress.com بسازید قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: