ادی هیروز ( Edi Hirose )

لیما، پایتخت پرو، از مکانهایی در جهان است که سریعا در حال گسترش است.این شهر با جمعیتی نزدیک به نه میلیون نفر،  دارای یک سوم مساحت کل پرو است و رتبه پنجمین شهر بزرگ آمریکا را دارد.

اما باز هم با سرعتی شتابدار در حال رشد است و این گسترش بی رحمانه از اطراف و آسمان در حال پخش است. ادی هیروز هرگز هیچ جای دیگری از شهر لیما به جز محله خودشان زندگی نکرده بود و می دید چطور محله اش Miraflores در سال 2008 به بنگاه املاک تبدیل شد و رونق گرفت. او می گوید: “محلی که من در آن زندگی می کنم، سریع ترین منطقه درحال تغییر است”.” آنجا در یک زمان بسیار کوتاه مقدار زیادی ساخت و ساز جدید در حال انجام است.» هر روز اتفاق جدیدی می افتد؛ او به سرعت شاهد تخریب سازه های قدیمی و جایگزین آنها با بلندترین نمادهای مدرن بود. همانطوری که شهر رشد می کرد و تغییر شکل می داد، ادی هیروز فهمید شاهد چیزهای بی سابقه ای بوده است. او توضیح می دهد؛ » من تصمیم گرفتم تا از محله خود و محله های دیگر شهر در سال 2008 شروع به عکاسی کنم و هنوز هم دارم این کار را می کنم. » » من هیچ ایده ای ندارم که این پروژه قرار است تا چه حد بزرگ شود. » 

از نتایج مجموعه عکس «Expansión 1″، می توان به سند بودن آنها برای برسی آسمان شهر لیما در طی فرآیند شکل گیری و تحول آن پرداخت. هیروز از یک فاصله دور و نگاهی سرد و بی روح استفاده می کرد تا یک زیبایی شناسی ایجاد کند که در آن ارزش ظاهری بیش از محتوا به نظر برسد. این کار بیننده را قادر می سازد تا نمای ظاهری ادارات و خانه ها را  فراموش کند – تصمیم محکم هیروز باعث شد تا هر گونه مدرکی از افراد درون کادر را حذف کند. در عوض، این تصاویر، ساختمان ها را به صورت ستون وار، الگوهای بلوک رنگی، تون و بافت که  بیشتر مانند مجسمه ها به نظر می رسند ارائه می دهند. او ادعا می کند » کار با ظاهر، به یک مفهوم از محدودیت اشاره دارد؛ یک نما که خصوصیتی از اجتماع را توصیف می کند. » در عین حال، ادی هیروز همچنین به مفاهیم اجتماعی عکاسی از نمای ظاهری شهر هم اشاره می کند: «این مجموعه با یک حوزه از تضاد مرتبط است و به طور واضح نشان دهنده تنش اجتماعی از نظر مالی است که بین مرزهای دیوار به دیوار وجود دارد. » هیروز می گوید که چطور در هنگام رونق ساخت و ساز،  توسعه دهندگان با هم شریک می شدند تا بدون برنامه ریزی مناسب برای آنچه مفید است ، ساخت و ساز کنند . وی در پایان می گوید: “در لیما، وجود این تفکر فرد گرایی، منجر به شهری شده است با دیوارهایی غیر قابل نفوذ، که هیچکس به همسایگان خود توجه نمی کند.»

هنگامی که این پروژه شکل گرفت، هیروز در اطراف شهر لیما سفر کرد و متوجه شد که ساخت و ساز در حال گسترش است. او شروع به عکاسی از شهرهای دیگر برای این مجموعه کرد، مانند شهرهای Cajamarca و  Pasco . او مجذوب آنچه در مرز بین شهرها داشت اتفاق می افتاد شد، جایی که مناظر مصنوعی و طبیعی به هم برخورد می کردند؛ بنابراین دومین قسمت از پروژه را آغاز کرد. هیروز می گوید: » حالا من روی » Expansión 2 » کار می کنم.” »  در مرحله دوم روی دگرگونی مناطق طبیعی به عنوان یکی از نتایج  پیشرفت ما انسان ها تمرکز کردم. من نمی دانم » Expansión 3 »  درباره چه خواهد بود، این را زمان به ما خواهد گفت. » ناگزیر شاید، پروژه در حال پیشرفت «Expansión» هیروز ، ادامه خواهد یافت تا بازتاب موضوعات را بسط دهد، اما حتی در همین مراحل اولیه، این پروژه ما را قادر می سازد تا از یک فاصله به شهر به عنوان یک پدیده ای که به نظر می رسد که متولد می شود، رشد می کند و از از بین می رود نگاه کنیم: یک موجود زنده با ذهن و اراده خود.

– کتاب : اطلس جهانی عکاسی خیابانی

– صفحه : 103 – 102

– نویسنده : جکی هیگینز

– ترجمه : عارف خدابنده

https://t.me/aref_khodabandeh

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

یک وبسایت یا وبلاگ در WordPress.com بسازید قالب Baskerville 2 از Anders Noren.

بالا ↑

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: